děkan KTF, doc. Jaroslav Brož, nechal proděkanku pro studium, dr. Lenku Makovcovou Demartini, na mimořádném zasedání fakultního senátu přečíst vzhledem ke své absenci následující proslov:
Vážené senátorky a senátoři,
každý fakultní orgán má své úkoly a pravomoci, jež jsou taxativně uvedeny v zákoně o vysokých školách a ve vnitřních předpisech. „V čele fakulty je děkan; jedná a rozhoduje ve věcech fakulty“, pokud zákon nestanoví jinak (§ 28 odst. 1 ZVŠ). Za svou činnost odpovídá rektorovi, nikoli senátu (čl. 7 statutu). „Akademický senát fakulty je jejím samosprávným zastupitelským akademickým orgánem“ (§ 27 odst. 1 ZVŠ) a náleží mu právě ty role, které zákon a vnitřní předpisy vypočítávají. „Tajemník řídí hospodaření a vnitřní správu fakulty v rozsahu stanoveném opatřením děkana“ (§ 32 odst. 1 ZVŠ).
Aby bylo možné udržet řád, je nutné respektovat tato pravidla rozdělení rolí i pravidla spolupráce a komunikace. Senát je klíčový samosprávný orgán, ale není tu od toho, aby fakultu vedl ve smyslu exekutivy, již zákon svěřuje děkanovi a tajemníkovi. Taková záměna rolí je nepřípustná.
Co se týče spolupráce AS KTF UK a děkana ve věci hospodaření, připomínám čl. 26 odst. 2 Statutu: „Kontrola hospodaření je prováděna rektorem nebo jím pověřenými osobami nebo jím zřízeným specializovaným útvarem. Hospodaření fakulty podléhá též kontrole senátu.“ Upozorňuji přitom na následující:
1. Kontrola neznamená stanovit, jak se hospodařit má, nýbrž to, zda je v souladu s platnými předpisy.
- Kontrola má své řádné formy: rozpočet, výroční zprávy.
- Mimořádné prostředky kontroly nemůže senát děkanovi diktovat, nýbrž musí s vedením dojednat jejich potřebnost, formu a modus spolupráce.
Můj předchůdce děkan V. Novotný smluvil se senátem následující pravidla spolupráce a transparentní komunikace:
– Děkan informuje akademický senát o činnosti fakulty a jejího vedení v průběhu zasedání senátu, zpravidla jednou za měsíc. Informace předkládá zejména v písemné podobě jako součást podkladových materiálů pro jednání senátu.
– Děkan se na výzvu senátu nebo jeho předsedy zúčastní zasedání senátu. Děkan odpoví na otázku týkající se výkonu jeho funkce položenou mu senátem nebo členem senátu na zasedání senátu (čl. 7 odst. 4 statutu).
o Děkan a členové jeho kolegia chodí na zasedání senátu proto, aby jednal s jeho členy. Nejde o shromáždění zaměstnanců nebo akademické obce, kde může s vedením fakulty diskutovat kdokoli.
– Děkan, proděkani a tajemník mohou být ve věcech, jež nejsou přímo na programu zasedání, interpelováni i formou písemných podnětů, které členové senátu děkanovi předloží nejpozději týden předem prostřednictvím předsednictva. Tím má být zaručena vyšší kvalita projednání daného podnětu. Obtížnější interpelace, které nebyly předloženy předem, mohou děkan a kolegium zodpovědět až na následujícím zasedání senátu.
– Zasedání senátu se za vedení fakulty účastní děkan nebo jím pověřený zástupce a podle možností další členové kolegia děkana, zejména ti, kteří byli interpelováni předem, nebo jejichž kompetencí se týkají body uvedené v programu zasedání.
Tento způsob součinnosti se osvědčil a měli bychom v něm pokračovat.
Domnívám se jen, že by informace, které děkan předkládá předem v písemné podobě, měly být integrovány do zápisu, třeba jako jeho příloha, aby byly dostupné celé akademické obci. To může dále zlepšit úroveň vzájemné informovanosti.
V následující části bych Vám rád představil plán prací, které mají fakultu připravit na zavedení nového mzdového tarifu.
Musíme bez prodlení začít připravovat opatření, která umožní, že budeme schopni učinit zadost závazkům, jež pro naši fakultu plynou z Vnitřního mzdového předpisu Univerzity Karlovy. Ten přináší skokový růst mzdových tarifů v roce 2025 a pozvolný růst v dalších letech, aniž by zajistil odpovídající růst příjmů.
Celkový dopad zavedení těchto tarifů jsme vloni, na základě výpočtů provedených tajemníkem, odhadovali mezi přibližně 4,8 a 7,2 miliony Kč chybějících prostředků ročně. Výpočet, který jsme nyní na základě zahrnutí nejaktuálnějších dat připravili, obnáší 4,7 milionu Kč, na navýšení tarifů akademických pracovníků, 1,9 mil. Kč na – sice nikoli mandatorní, ale z hlediska spravedlnosti a koheze fakulty nutné – navýšení tarifů THP, dalších přibližně 600 tis. Kč je třeba vyčlenit jako rezervu pro navýšení nájmu, k němuž již došlo.
[promítneme grafy s komentářem]Navýšení mezd vítáme: sami jsme po něm volali. Vzhledem k vývoji ekonomické situace u nás jsou tarify, jež mzdový předpis stanoví, stále ještě nízké a vyjadřují minimum toho, oč bychom měli usilovat. Je správné se ptát, zda jsme schopni zajistit vyšší osobní hodnocení a příplatky za vedení, aby byl celkový příjem klíčových zaměstnanců důstojnější. Vyčíslení, jež se týká tarifů, tedy ukazuje minimum prostředků, které potřebujeme získat navíc.
Nicméně, má-li být reálně uskutečnitelné a dlouhodobě udržitelné, a máme-li mít také prostředky na pokrytí předvídatelného navyšování jiných výdajů, musíme učinit opatření pro zajištění schopnosti dostát finančním závazkům jak v roce 2025, tak i v další dohledné době.
Plán našich kroků musí být konkrétní, silný a prozíravý. Oznamuji, že počínaje předminulým týdnem je připravován takto:
1) Náš úkol
Připravujeme a provedeme takovou personální systematizaci všech fakultních pracovišť, jež umožní zabezpečit všechny hlavní činnosti, ale současně také povede ke snížení rozdílu mezi příjmy a výdaji. Jednoduše řečeno: musíme šetřit a jediný způsob, jak uspořit podstatnou částku, je ten, že snížíme počet úvazků a DPP.
Plán připravíme, v souladu s předpisy, na základě těchto hlavních podkladů a kritérií:
1. predikce celkové výše příjmů a výdajů pro rok 2025 a následující
2. analýza pracovně-právních poměrů a mzdových i provozních nákladů na jednotlivých pracovištích a v jednotlivých oborech, predikce jejich růstu
3. opatření děkana č. 11/2022, Standardy působení akademických pracovníků a lektorů, jež stanoví konkrétní rozsah pedagogických, tvůrčích a dalších činností akademických pracovníků, lektorů a vědeckých pracovníků, kteří jsou zařazeni na fakultě, v nyní platném znění
4. posouzení možnosti změn platných akreditací v průběhu jejich uskutečňování, případně jiných kroků v souladu s Akreditačním řádem Univerzity Karlovy
5. posouzení možností pracovně-právních změn z hlediska zákoníku práce.
2) Kdo se mu bude věnovat?
Plán připravím především já jako děkan, tedy ten, kdo je tu pro všechny a komu podle zákona o vysokých školách náleží odpovědnost i pravomoc ve věci pracovně-právního jednání a hospodaření.
Budu přitom spolupracovat se třemi okruhy osob.
1. Kruh úzký, který bude tvořit Ing. Eva Procházková jako zastupující tajemnice a ekonomka, doc. Jakub Jinek jako koordinátor, Mgr. Václav Sojka jako vedoucí mé kanceláře. Časem přibude nový tajemník či tajemnice. V tomto složení připravíme plán základních kroků, jež by měly být uskutečněny. Budeme průběžně spolupracovat s pracovišti naší fakulty a ad hoc s různými poradci z řad interních i externích (zejména s právníky).
2. Kruh široký, který budou tvořit osoby, které již nyní z titulu své funkce nesou spoluodpovědnost za hospodaření fakulty. Kruh úzký tu bude doplněn o 3 proděkany, 4 vedoucí kateder, vedoucí knihovny, vedoucí studijního oddělení, 5 garantů studijních programů. Celkem půjde o 18 osob. Tento široký kruh odpovídá čtvrtině z celkového počtu smluvních zaměstnanců fakulty. Jeho úkolem bude průběžná spolupráce s užším kruhem a závěrečná diskuse a oponentura.
3. Třetí kruh, s nímž budu spolupracovat, bude představovat akademický senát a odborové organizace. Jsem připraven naslouchat mínění pléna senátu i jeho ekonomické komise a informovat o postupu a výsledku prací. S odbory projednám výsledné opatření před tím, než ho vydám.
To všechno implikuje velmi vysokou míru subsidiarity a nikdo nemůže mít oprávněný pocit, že by tu byla moc v rukou jednoho člověka, ať už děkana, tajemníka nebo koordinátora, nebo že by nebylo možné uplatnit různé zájmy a stanoviska. Právě proto, že jde o kruh široký, že je třeba uvážit a spojit různé protichůdné pohledy, že musíme postupovat rychle a že já sám se musím věnovat i dalším úkolům, jsem jmenoval doc. Jakuba Jinka koordinátorem hospodaření. Oznamuji, že od toho neustoupím, ani nepřipustím zředění jeho úkolů a kompetencí. Vážím si jeho osobních kvalit, kompetencí a odvahy činit nepopulární, ale potřebná rozhodnutí. To naše fakulta právě nyní nutně potřebuje, a to nejenom od něj, ale i od ostatní vedoucích pracovníků. Odsuzuji jeho dehonestaci a démonizaci.
3) S jakým harmonogramem počítáme?
Vnitřní mzdový předpis stanoví, že případné navýšení mzdového tarifu musí být provedeno do 1. července 2025; případné snížení mzdového tarifu – což asi není situace naší fakulty – musí být provedeno do 1. ledna 2026. To jsou závazné časové údaje. Harmonogram prací bude proto zahrnovat následující kroky a lhůty:
příprava první verze plánu 29. 10.–8. 12. 2024
zaslání podkladů širšímu kruhu 9. 12. 2024
diskuse a oponentura 16. 12. 2024 (RKD)
dokončení druhé verze plánu 20. 12. 2024
případná jednání s RVH do 30. 4. 2025
zaslání plánu odborovým organizacím 2. 5. 2025
projednání plánu s odborovými organizacemi 16. 5. 2025
závěrečná diskuse v RKD 19. 5. 2025
zapracování připomínek odborů a RKD 26. 5. 2025
rozhodnutí děkana 30. 5. 2025
zaslání podkladů senátu 2. 6. 2025
schválení rozpočtu na rok 2025 (do 16. 6. 2025)
lhůta pro realizaci rozhodnutí 16. 6.–1. 7. 2025
Pokud z plánu poplyne potřeba dílčích úprav znění platných akreditací, nebo se dokonce ukáže, že je správnější připravit změny zásadnější, budeme s časem, který je k tomu potřeba pracovat tak, jak bude nutné.
V celé této věci musí rozhodovat fakta, argumenty a obecný zájem, ne sympatie či averze, ani partikulární zájmy. Natož pak zájmy osob stojících mimo naši akademickou obec.
Rozhodneme o tom, jak zajistit vyšší mzdy pro většinu našich zaměstnanců a schopnost fakulty dostávat svým závazkům. Víme, že se to nepříjemně dotkne menšiny mezi námi, a třebaže nás to může lidsky mrzet, chápeme to jako nutnost i příležitost. S tímto racionálním přístupem jsme se již pustili do díla.
K dalším bodům programu:
„Vyjádření kvestora RUK na dotazy AS KTF UK k ekonomické situaci“:
– Konstatuji, že akademický senát (respektive ten, kdo s kvestorem komunikoval a kdo s textem přichází na zasedání, což není nutně totéž, co senát!) neseznámil děkana s tím, že oslovil kvestora v této věci. S podkladem, který kvestor zaslal v odpovědi, děkana předem neseznámil. Nebyl součástí rozeslaných podkladů. Proto se k němu děkan nemůže a nechce na místě vyjádřit, považuje takový způsob jednání za neférový.
– Žádá stažení tohoto bodu z programu nebo odložení rozpravy do dalšího zasedání. Do té doby děkan spolu s fakultním ekonomickým oddělením dokument prostuduje a posoudí.
– Senát je svým předsedou nepřetržitě zastoupen v poradních orgánech děkana (KD, RKD). Z toho titulu má přístup ke všem podkladům i možnost vyslovit se k nim.
K bodům, jež hovoří o revizi opatření děkana. Senát má nepochybně možnost o vydaných opatřeních vést další rozpravu. Já jako děkan povazuji příslušná opatření za dostatečná.
– Výjimkou je OD 19/2019 Výkon spisové služby, kde je uveden dnes již neaktuální výčet pracovišť děkanátu, jejichž struktura byla v roce 2023 změněna. To je třeba upravit. V závěrečných ustanoveních stojí: v souladu se Spisovým řádem UK projednáno s Archivem UK a koordinátorem spisové služby UK, kteří vydali kladné stanovisko. Tento postup tedy bude nutné dodržet i nyní. OD nebude změněno hned, nýbrž až poté.
Děkuji za pozornost.